Π.Α.Ο.Κ-Ολυμπιακός 45-55. Όλα τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής του 44ου ΠΠ Εφήβων (fb Φωτορεπορτάζ)

📁 NEA 🕔27.Απρίλιος 2017

Δεν τα κατάφερε ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος στην Κατερίνη καθώς ηττήθηκε από την ομάδα του Ολυμπαικού με σκορ 45-55.

Αναλυτικά :

Π.Α.Ο.Κ-Ολυμπιακός 45-55

Δεκάλεπτα: 9-9, 15-27, 28-49, 45-55
Διαιτητές: Αναστόπουλος – Κωνσταντινόπουλος
ΠΑΟΚ (Ζαφειρούδης): Νικολαΐδης, Γιανναράς 9 (1), Παλιαχάνης 1, Λαζαρίδης 2, Βλαγκόγιας 5, Μπακάλης, Μπέσσας, Καραγιώργος 4, Καμπουρίδης 16, Ιατρίδης 5 (1), Ζαμπάκης 2, Κουρόγλου 1.
Ολυμπιακός (Χρυσανθόπουλος): Πουκουσέφσκι 3 (1), Μπαλλής 3, Μερισιώτης 4, Στριγγάς, Παπαγεωργίου 2, Τζαϊδάς 6, Φιλά 4, Αρσενόπουλος 25 (4), Γερόνικος 2, Κατσίμπας, Κιουρτσίδης, Τσουμάνης 6.

Εργοτέλης-Δούκας 57-99

Χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες ο Δούκας επικράτησε με 57-99 του Εργοτέλη ξεκινώντας με το… δεξί τις υποχρεώσεις του στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ, όμως ο Δούκας κατάφερε στο έκτο λεπτό να προηγηθεί με 7-16. Η διαφορά ανέβηκε πάνω από τους δέκα πόντους, αλλά οι Κρητικοί κατάφεραν και μείωσαν σε 17-22 με τη λήξη της πρώτης περιόδου. Η ομάδα της Αθήνας ξαναπήρε κεφάλι και μάλιστα με διαφορά 30 πόντων (24-54) στο ημίχρονο, «κλειδώνοντας» από νωρίς τη νίκη. Στην επανάληψη το προβάδισμα μεγάλωσε κι άλλο για τον Δούκα, φθάνοντας και το +35 (32-67) στο 26ο λεπτό για να τελειώσει ο αγώνας με το επιβλητικό 57-99.

Διαιτητές: Κοϊμτζόγλου-Ξέρας
Δεκάλεπτα: 17-22, 24-54, 46-72, 57-99
Εργοτέλης (Τζάνης): Γαλανάκης 1, Ξενάκης, Καραταράκης, Λαγουδάκης, Τερζάκης 6 (1), Βασιλείου 6, Χασάπης 22 (2), Μανιάδης 11, Πετροσιάν 6, Κεφαλογιάννης 5, Μέτα, Αναστασάκης.
Δούκας (Παπαδόπουλος): Δούβλης 6, Καράμπελας 7 (1), Καμπερίδης 18 (1), Ρογκαβόπουλος 8, Καρακατσάνης 8, Ψαρράς 8, Σακελλαρίου 7 (1), Προίσκος 6, Σωτηρίου 7, Γκίνης 8, Δραγάτης 8, Λιούνης 8.

Παπαδόπουλος: «Βελτιωθήκαμε μετά τη δεύτερη περίοδο»

Ο προπονητής του Δούκα, Κωνσταντίνος Παπαδόπουλος, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Δυστυχώς η ομάδα του Εργοτέλη δεν ήρθε πλήρης στους αγώνες, καθώς οι τέσσερις μεγαλύτεροι σε ηλικία παίκτες του έμειναν στην Κρήτη για να διαβάσουν. Έτσι αναμενόμενα δεν παρουσιάστηκαν τόσο ανταγωνιστικοί. Παρόλα αυτά τα παιδιά που έπαιξαν προσπάθησαν, αλλά οι δικοί μας παίκτες βελτιώθηκαν μετά τη δεύτερη περίοδο και πέτυχαν μια άνετη νίκη. Πιστεύω ότι μπορούμε να παίξουμε καλύτερα».

Προμηθέας-Πιερικός 76-61

Tην πρώτη του νίκη στo Πανελήνιο Εφήβων πέτυχε ο Προμηθέας Πάτρας, που επικράτησε με 76-61 του «οικοδεσπότη» Πιερικού Αρχέλαου.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Προμηθέας πήρε «κεφάλι» στο σκορ. Η διαφορά έφθασε το νταμπλ-σκορ (20-10) στο έβδομο λεπτό, ενώ το δεκάλεπτο έληξε με 30-18. Οι γηπεδούχοι με την συμπαράσταση του κόσμου τους, κατάφεραν να μειώσουν σε 35-30 στο 19ο λεπτό, καθώς βελτιώθηκαν σημαντικά στην άμυνα. Η ομάδα της Πάτρας έδειξε από την αρχή της τρίτης περιόδου τη διάθεσή της να «καθαρίσει» το παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με 51-34 στα πρώτα πέντε λεπτά της. Ο Πιερικός όμως δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να μειώσει σε 55-48 στο 29’ και σε 58-52 στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου.
Ένα 7-0 για την ομάδα της Αχαΐας έφερε τη διαφορά ξανά σε διψήφιο νούμερο και αυτή διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του αγώνα.

Δεκάλεπτα: 30-18, 40-32, 58-51, 76-61
Διαιτητές: Παντελίδης-Σπυρόπουλος
Προμηθέας Πάτρας (Κεσαπίδης): Αναστασόπουλος 1, Τσιακμάς 7 (1), Κουμουνδούρος 2, Κυριλής 18 (2), Μαντζούκας, Δατσιάδης 2, Σανδραμάνης 23 (4), Μπαρδάκας, Βυρλάς 17, Κατσουλάκος, Γκάτζιος 6, Γραμματικός.
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Ταρενίδης 2, Ταβαντζής, Πολυχρόνης, Ζησόπουλος 12 (2), Παρμακτσίδης 9, Τζιοβάρας 2, Χατζηλάμπρου 7 (1), Τσιλιγγαρίδης 5 (1), Τσιρογιάννης 22, Βαβατσιούλας, Ζιώγας, Φανούλης 2.

Κεσαπίδης: «Πετύχαμε τον στόχο μας»

Ο προπονητής του Προμηθέα Πάτρας, Ανδρέας Κεσαπίδης, δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα: «Θέλαμε να ξεκινήσουμε με το δεξί το τουρνουά, ξέροντας ότι θα έχουμε δύσκολο έργο καθώς αντιμετωπίζαμε την διοργανώτρια ομάδα με τον κόσμο στο πλευρό της. Ελέγχαμε τον αγώνα από την αρχή, όμως κάποια λάθη έφεραν τον Πιερικό κοντά στο σκορ. Τελικά πετύχαμε τον στόχο μας και προετοιμαζόμαστε πλέον για το επόμενο παιχνίδι».