ΕΟΚ | Ευρωμπάσκετ Γυναικών: Νίκησε την Ρωσία (62-58) Μεγάλη νίκη και πρόκριση! Video – Highlights

📁 NEA 🕔20.Ιούνιος 2017

Δεν την είχε νικήσει ποτέ στην ιστορία της… Και σε λίγες μέρες το κατάφερε για δεύτερη φορά: Η Ελλάδα νίκησε τη Ρωσία, την παντοδύναμη και πανύψηλη Ρωσία και αυτή τη φορά δεν ήταν σε φιλικό όπως στην Πάτρα. Ήταν σε έναν επίσημο αγώνα και μάλιστα σε έναν αγώνα, η οποία οδήγησε την ελληνική ομάδα στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ Γυναικών με το τελικό 62-58 στην Πράγα. Επόμενος αντίπαλος; Η Τουρκία για μια θέση στην τετράδα με την πρόκριση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα να μένει ανοιχτή και να γίνεται ο επόμενος στόχος!

Η Ελλάδα πήρε πρώτη το προβάδισμα, αλλά η Ρωσία έχοντας τα ύψη στη ρακέτα κατάφερε να φτάσει στο 13-7. Η απάντηση ήρθε άμεσα, η ελληνική ομάδα χρησιμοποίησε ένα 10-0 με δύο τρίποντα από την Μάλτση και τις Σπανού – Νικολοπούλου να ακολοθούν, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη (19-15).

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν ήταν και το καλύτερο δυνατό για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιθετικά. Οι Ρωσίδες ισοφάρισαν (19-19) και έφτασαν στο 30-24, για να κλείσει το πρώτο μισό 30-28. Η εικόνα ήταν τελείως διαφορετική στη συνέχεια. Οι καλές άμυνες έδωσαν το δικαίωμα στην Ελλάδα να φτάσει και καλές επιθέσεις: Σπανού, Καλτσίδου και Μάλτση οδήγησαν στο 36-34 και υπήρχε και συνέχεια με τη διαφορά να φτάνει ως το +14 (48-34, 28’45’’ και 50-36, 30’). Το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο; 22-4!

Η Ρωσία προσπάθησε, η Ελλάδα όμως έμεινε πιστή στο πλάνο της για το 55-38 (33’30’’). Τα τελευταία λεπτά δεν πήγαν όπως θα ήθελαν ο Κώστας Κεραμιδάς και οι παίκτριές του, αλλά κράτησαν το προβάδισμα, έμειναν ψύχραιμες στο τέλος και η Στέλλα Καλτσίδου έβαλε την υπογραφή της στη νίκη, γράφοντας το 61-56 με 19’’ για το τέλος, ως το τελικό 58-62.

Διαιτητές: Κάλικ (Πολωνία), Ρόσσι (Ιταλία), Βελίκοφ (Βουλγαρία)

Δεκάλεπτα: 15-19, 32-28, 36-50, 58-62

ΡΩΣΙΑ (Βασίν): Ζέντικ 8, Μούσινα, Μπελιάκοβα 11, Βαντέεβα 18, Λεβτσένκο, Πρίνς 3, Κιρίλοβα, Βιερού, Τιχονένκο 2, Μπέγκλοβα 6, Τσερεπάνοβα , Μάϊγκα 10

ΕΛΛΑΔΑ (Κεραμιδάς): Λύμουρα, Σπυριδοπούλου 8, Μάλτση 15 (6ρ, 4 α, 3κλ), Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 3 (6ρ), Κοσμά, Σπανού 8 (6ρ), Καλτσίδου 24 (9ρ, 4 α), Χριστινάκη, Φασούλα 2

*Τον αγώνα της Εθνικής με τη Ρωσία παρακολούθησε ο πρέσβης της Ελλάδας στην Τσεχία Ευθύμιος Ευθυμιάδης και εμπορικός ακόλουθος Παύλος Ολζιερσκι.