Ευρωπαϊκό Κορασίδων U16: Ελλάδα-Σουηδία 99-33

📁 NEA 🕔22.Αύγουστος 2017

Η Εθνική Κορασίδων εντυπωσίασε στην αναμέτρηση με τη Σουηδία και το τελικό 99-33 δείχνει ανάγλυφα την εικόνα της αναμέτρησης, στην τελευταία μέρα των ομίλων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U16 στα Σκόπια.

Εντυπωσιακή ήταν η ελληνική ομάδα από την έναρξη του αγώνα, δείχνοντας πως στον δυσκολότερο μέχρι σήμερα αγώνα στη διοργάνωση, ήθελε να αποδείξει πως είναι καλύτερη. Μπήκε στο παιχνίδι με ένα 8-0, επέστρεψε στην αντίπαλό της το πρώτο εντός πεδιάς εύστοχο σουτ στο 4’15’’ (11-4) και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη 27-9. Ο ρυθμός κάθε άλλο παρά έπεσε στη δεύτερη περίοδο. Το επιμέρους σκορ στη διάρκειά του ήταν 20-10 και λίγο πριν ολοκληρωθεί η διαφορά έφτασε στο +31 (47-16, 19’).

Η ανάπαυλα κάθε άλλο παρά χάλασε το ρυθμό του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος και η μεγαλύτερη απόδειξη βρίσκεται στους αριθμούς: Η διαφορά έφτασε στο +44 (68-24, 30’), επιτρέποντας στη Σουηδία μόλις 5 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο! Η Ελλάδα φαινόταν σαν να παίζει χωρίς αντίπαλο, με την απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες να ξεπερνά και τους 50 πόντους (76-24, 32’48’’). Το τελικό 99-33, triple score, σφράγισε τον αγώνα με την Εθνική Κορασίδων να προετοιμάζεται πια για τους προημιτελικούς.

Διαιτητές: Μιλίτσεβιτς, Βασάλο, Άντονι

Δεκάλεπτα: 27-9, 47-19, 68-44, 99-33

Ελλάδα (Μπακογεώργος): Σεμερτζάκη 2, Καρακασίδου 8, Βαντσιούρη 8, Κοντραφούρη 5, Κριμίλη 16, Μπενέκη 11 (10ρ), Παπαμαρκάκη 8, Παπαδοπούλου 10, Μποσγανά 6, Κατσαμούρη 2, Χατζηλεοντή 15, Αναστασοπούλου 8

Σουηδία (Πέρσον): Λίντσκογκ 5, Μάλμποργκ 1, Χάνε Μ. 3, Χάνε Φ. 5, Άλεμ, Έκστρομ 3, Σαμπέλ 11, Κουριάντερ, Έρλαντσον 3, Μπακ, Ντζουρστρομ 2, Νταλ basket.gr