Ευρωπαϊκό Νέων Γυναικών: Ελλάδα – Λιθουανία 71-75

📁 NEA 🕔11.Ιούλιος 2018

Εφτασε κοντά στην… πηγή η Εθνική Νέων Γυναικών, αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει την πρώτη της νίκη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (B’ Κατηγορίας) που διεξάγεται στην Οράντεα της Ρουμανίας.

Ανέτρεψε μια διαφορα 23 πόντων, πέρασε μπροστά, όμως τελικά ηττήθηκε με 75-71 από τη Λιθουανία.

Η Εθνική που αγωνίστηκε χωρίς την Κατερίνα Τσινέκε, η οποία υποφέρει από γαστρεντερίτιδα (δεν θα παίξει ούτε άυριο), μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 6-0 και 11-8, με τη Λιθουανία στη συνέχεια να βρίσκει λύσεις και να βρεθεί μπροστά με 17-15 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου η Ελλάδα ισοφάρισε σε 17-17, αλλά η αντίπαλος έτρεξε ένα σερί 13-2 κάνοντας το 30-19 στο 15. Η Εθνική μείωσε σε 30-23 με την διαφορά να ανοίγει και πάλι και να γίνεται το 41-23 (18.10). Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου η ψαλίδα στο σκορ πήγε στο +23 (52-29) για να ξεκινήσει η Εθνική τη μεγάλη αντεπίθεση.

Με πίεση στην άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά και στο τέλοςν του 3ου δεκαλέπτου έφερε το ματς στο -7 (60-53). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην 4η περίοδο με την Κατσαμούρη ισοφαρίζει σε 61-61 με τρίποντο (31.30) και λίγο αργότερα η Βιντσιλαίου έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα (65-63 στο 33.30).

Tο παιχνίδι έγινε ντέρμπι, αλλά στο τέλος η Λιθουανία εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη της Εθνικής φτάνοντας στη νίκη με 75-71. Η Εθνική Νέων Γυναικών που έχει πάει στη Ρουμανία με πολλές απουσίες θα αντιμετωπίσει αύριο (15.00) τη Μεγάλη Βρετανία.

Δεκάλεπτα: 15-17, 26-43, 53-60, 71-75

ΕΛΛΑΔΑ (Καφαντάρη): Δανδουλάκη 10, Γεροστεργίου 9, Καρλάφτη 13(2), Τσινέκε Ε. 16(3), Βιντσιλαίου 15, Καρακούλα 2, Κατσαμούρη 6(1), Κοίλια, Σαπαλίδου, Τζιότζιου.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Ζενεβίτσιους): Γιουρκιτε 17(3), Κνιζάιτε 11, Μεσκονίτε 12, Πετρενάιτε 12, Σακεβικιούιτε 15, Γκουντελιονίτε 4, Κακτάιτε, Σεγκζντάιτε 4, Στιμαϊτιτε