ΕΟΚ | Β’ Εθνική Ανδρών (29η αγωνιστική): Αποτελέσματα, βαθμολογίες, αγώνες

ΕΟΚ | Β’ Εθνική Ανδρών (29η αγωνιστική): Αποτελέσματα, βαθμολογίες, αγώνες

📁 NEA, ΕΟΚ 🕔12.Μάιος 2019
ΕΟΚ | Β’ Εθνική Ανδρών (29η αγωνιστική): Αποτελέσματα, βαθμολογίες, αγώνες

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Ο Οίακας Ναυπλίου εξασφάλισε το πρωτάθλημα στον 1ο όμιλο  της Β’ Εθνικής, από τον οποίο θα βρεθεί στην Α2 μαζί με την Δάφνη Δαφνίου. Οριστικός είναι και ο υποβιβασμός της Κορίνθου, μαζί με Γλαύκο, Ενωση Ιλίου και Κρόνο Αγίου Δημητρίου.
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Πρωτέας Β. – Γλαύκος 93-53
Δάφνη Δ. – Πεντέλη 78-79
Πανερυθραϊκός – Παγκράτι 93-78
Κρόνος Αγ. Δημ. – Εν. Ιλίου 73-71
Εσπερος – Πανελευσινιακός 63-67
Τρίτωνας – Δούκας 66-64
Μανδραϊκός – Παπάγου 86-93
Οίακας Ναυπ. – Κόρινθος 91-73

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
1. Οίακας Ναυπ. 22-7 51
2. Δάφνη Δ. 21-8 50
———————————
3. Τρίτωνας 20-9 49
4. Παγκράτι 18-11 47
5. Δούκας 18-11 47
6. Πρωτέας Β. 15-14 44
7. Πεντέλη 14-15 43
8. Εσπερος 14-15 43
9. Πανερυθραϊκός 14-15 43
10. Παπάγου 14-15 43
11. Μανδραϊκός 13-16 42
12. Πανελευσινικός 13-16 42
—————————————–
13. Κόρινθος 12-17 41
14. Γλαύκος 9-20 38
15. Εν. Ιλίου 8-21 37
16. Κρόνος Αγ. Δημ. 7-22 36

ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – ΠΕΝΤΕΛΗ 78-79
Δεκάλεπτα: 20-19, 32-27, 49-55, 78-79
Διαιτητές: Παπαθανασίου-Πολυχρόνης
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Κάννας 3 (1), Γκάτζο 3 (1), Κουφόπουλος 6, Καραμπάτσος, Ψημίτης 8 (2), Δομπρογιάννης 4 (1), Μουστόπουλος 15, Παπαδιονυσίου 14 (2), Τάταρης 4, Αρνόκουρος 2,
Πεντέλη (Χαρτοματσίδης): Μπούτρης, Γεωργακόπουλος 3 (1), Λίτσος 13 (1), Αποστολόπουλος 6 (2), Καρούζος 17 (4), Μπέλη 6, Κουκάκης 3, Μπίγγος 9 (1), Σαλτουρίδης 2, Τάγαρης 20, Νάσης, Γάσπαρης

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΠΑΓΟΥ 86-93
Δεκάλεπτα: 27-19, 42-37, 60-65, 86-93
Διαιτητές: Ζακεστίδης-Τηγάνης
Μανδραϊκός (Κατσούνης): Χάλαρης 12, Φωτόπουλος 7 (1), Δέδες 19 (5), Σιμιτζής 13 (1), Γεωργοπαπαδάκος Σ. 13 (4), Ρεκουνιώτης 9, Γκαϊτάσοφ 8 (2), Βασιλόπουλος 3 (1), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 2
Παπάγου (Ταυρόπουλος): Ζώρζος 28 (3), Κουτρούλιας 21 (2), Αγγελόπουλος 4, Γιαννίκος 12 (2), Χρυσός 5, Μπάλλος 12, Παπαπέτρου 8 (1), Πρισκομάτης 3, Παπαζήσης, Πίνης

ΕΣΠΕΡΟΣ – ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ 63-67
Δεκάλεπτα: 18-18, 30-35, 48-51, 63-67
Διαιτητές: Αργυρούδης-Ζιώγας
Έσπερος (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 3 (1), Γραμματικός 15 (5), Χατζηκίδης 10 (2), Θεοδοσίου, Μούτσα 7 (1), Παπαφλωράτος 7, Βλασσόπουλος 4, Χαρούνι Κ. 17, Σκουλούδης, Γεωργιάδης, Χαρούνι Ν.
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 13 (1), Ηλιάδης 7 (1), Καράμπελας 4 (1), Μουρατίδης 10 (2), Βούλγαρης 8 (2), Σταθόπουλος 15, Δούκας 3, Αναγνωστάκης, Ψαρόπουλος 7 (1)

ΤΡΙΤΩΝ – ΔΟΥΚΑΣ 66-64
Δεκάλεπτα: 19-21, 37-32, 48-48, 66-64
Διαιτητές: Καραβίτης-Φραγκούλη
Τρίτων (Μιχελάκος): Τσούτσος 6 (2), Φρέσκος, Ψαρόπουλος 15 (3), Καλαντζής 15 (3), Σπυριδάκης, Ντιμπ 17 (4), Νικολακόπουλος,, Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 7, Ύμερι, Κουκουνιάς 5, Βερτούδος
Δούκας (Χούμπαυλης): Δενδρινός 8 (2), Παππάς 22 (3), Λάκκας, Μποχωρίδης 10 (2), Βουγιούκας 11, Ευστρατίου, Μήτσιαλος 6, Ξύδης, Τσιτσιγιάννης, Αποστολίδης, Πετς 7 (2)

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΠΑΓΚΡΑΤΙ 93-78
Δεκάλεπτα: 23-20, 43-35, 69-58, 93-78
Διαιτητές: Αποστολίδης, Γιακείμη

Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 11 (10 ριμπ.), Στογιάνοβιτς, Καλλιανιώτης 8 (2), Ντουζίδης 8 (2), Σκάνδαλος 39 (5/8 τρίπ., 10/12 δίπ., 7 ριμπ., 5 ασίστ), Γιαουρτόγλου 10 (2 τρίπ., 5 ασίστ), Γεωργιάδης 6 (1), Στάθης 7 (1), Αντωνίου, Καστανιώτης 4, Ματζιώρης, Σπάχια.
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 17 (1), Κούτρας 3 (1), Μαγιντόμπε, Κατωπόδης 3 (1), Λυτόπουλος 3, Φωτίου 8 (2), Τζάτζας, Δερμιτζάκης 9 (1), Δόξας 15, Ροδοστόγλου, Μπένος 20, Αρμάος.

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ – ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ 73-71
Δεκάλεπτα: 12-9, 31-25, 55-47, 73-71
Διαιτητές: Τσάτσης-Μαρτινάκος
Κρόνος Αγ.Δημ. (Ρουμελιώτης): Σολωμός 15, Ζαραιδώνης 23 (2), Καρακεχαγιάς 2, Κακαργιάς 5, Ξιούρας 13 (3), Ανδρεάτος 6, Κόης 8 (1), Στραγανιώτης 1, Τσάβος, Νατσόγρης, Μπακλαβάς
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Μπολάτογλου 11 (1), Μανταλβάνος 6, Τσακίρης 15 (1), Τσιουμπρής 7, Φουντάς 5 (1), Μπέλλας Γ. 3 (1), Κατσαρός 12 (4), Μπέλλας Οδ. 10 (1), Παπαγεωργίου 2, Βάτσιος, Δάλλας, Τσόλης

ΟΙΑΚΑΣ ΝΑΥΠΛΙΟΥ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 91-73

Δεκάλεπτα: 19-18, 43-31, 68-51, 91-73

Διαιτητές: Στρέμπας-Σπυρόπουλος

Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 7, Κουμπούρας 20 (1), Πασολάρι, Πελεκάνος 19 (3), Παπαντωνίου 5 (1), Χάσα, Γεωργιάδης 6, Μανάκας 10, Μπουρτσουκλής 9, Σκορδάς 6, Αναγνωστόπουλος 9

ΚΑΟ Κορίνθου (Καρακώστας): Νιφοράς 7 (1), Γεωργίου 15 (2), Σακελλαράκης 12, Μακρής 11 (2), Θεοδωρίδης 8 (2), Κεφαλάς 11 (2), Μπαλής 2, Περρωτής 6, Πράττης, Δανίκας, Κωνσταντίνου 1

ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (30η, 19/5)
Πεντέλη – Πρωτέας Β.
Κόρινθος – Δάφνη Δ.
Γλαύκος – Πανερυθραϊκός
Παγκράτι – Κρόνος Αγ. Δημ.
Εν. Ιλίου – Εσπερος
Πανελευσινιακός – Τρίτωνας
Δούκας – Μανδραϊκός
Παπάγου – Οίακας Ναυπ.

2ος Όμιλος
Το Ανατόλια βρίσκεται στην Α2 Ανδρών, αλλά η μάχη για την δεύτερη θέση που οδηγεί στην άνοδο θα δοθεί την επόμενη και τελευταία αγωνιστική ανάμεσα στο Αγρίνιο και την Ελευθερούπολη.

Τα αποτελέσματα :
ΧΑΝΘ-Φίλιππος Βέροιας 62-70
Στρατώνι-Φαίακας Κέρκυρας 122-88
Ίκαροι Σερρών-Γέφυρα 59-74
Ελευθερούπολη-Αγρίνιο 73-62
Ανατόλια-Φάρσαλα 95-80
Ερμής Λαγκαδά-Μαχητές Πειραματικό Πεύκων 66-56
Χαλκηδόνα / Προποντίς-Νίκη Βόλου 55-63
Έσπερος Λαμίας-Μακεδονικός 82-76 (70-70 κ.αγ)

ΧΑΝΘ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 62-70

Tα δεκάλεπτα: 15-16, 27-30. 48-51, 62-70

Διαιτητές: Ντούρας-Μπακάλης

ΧΑΝΘ (Ζαφειρούδης): Βαζούκης, Ντίνος 3(1), Χονδρόπουλος 6(2), Παπαδόπουλος 3(1), ΜΠαλάσκας 10(1), Ζαφειρούδης Δ. 7, Γεωργάκης 5(1), Δεληγεώργης 16(1).

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος 4, Βάλιος 6(2), Τσιακλαγκάνος 3(1), Κοθράς 20(4), Παραπούρας 15(5), Σουτζόπουλος 10(1), Καντάρκος 12.

ΣΤΡΑΤΩΝΙ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 122-88
Tα δεκάλεπτα: 27-10, 59-36, 89-59, 122-88
Διαιτητές: Σιταρίδης-Τζιοπάνος Γ.
Στρατωνι (Μύθου, Πέγιας): Δοξάκης 5 (1), Μπουρδάνος 24 (6), Κολοκοτρώνης 9 (3), Δημητράκας 37 (1), Μπέγας 4, Πολιτόπουλος 9 (3), Κοτζαγιάννης 18(1), Κοκκιός 16
Φαίακας Κέρκυρας (Αυγερινός): Αυγερινός 31 (7), Σαγιάς 5 (1), Ψαρράς 11 (1), Σπίνουλας 26 (1), Αγιους 13 (3), Βάγιας 2  

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ/ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ
Τα δεκάλεπτα: 25-18, 36-27, 50-43, 55-63
Διαιτητές: Παπαγερίδης-Τσιαπλής
Χαλκηδόνα / Προποντίς (Τέντσος): Σπύρας 2, Μαρκίδης 2, Δανάκης 6 , Τσακαλέρης 13(1) , Μυλωνίδης 10(2) , Κούτε , Γιαννόπουλος , Δελίδης 7(1) , Σιολόγκας 6 , Σικαλίδης 9 , Φυλακτός
Νίκη Βόλου (Στρατίκης – Νάνης): Καραγεώργος 10 (2), Διγενής, Βερτζάγιας, Καρπέτης, Τασιούδης 8(1), Κουτίνας 2, Τσαβές , Γιωτόπουλος 1, Τσώλης 15(2), Τάσσος 16, Φρουσκλιάς 8, Αναγνωστόπουλος 3(1).

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ – ΑΓΡΙΝΙΟ 73-62
Τα δεκάλεπτα : 23-11, 30-24, 45-42, 73-62
Διαιτητές : Λόρτος-Κοϊμτζόγλου
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος) : Γκέλιος 25 (5), Κελεσίδης 6, Σταμπουλής 14 (1), Μπέσσας, Ιωάννου, Απαζίδης 13 (1), Λαζαρίδης, Καραγιώργος 6, Χαρισμίδης 7, Μουλάκης 2, Μπουτσακσί.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος) : Τασόπουλος 8, Μπερερής 4, Μιχάλογλου 18 (1), Καπινιάρης 9, Τσάτας, Σταμούλης, Γκρέκας 16 (1), Μήτσου 3, Ψάρας 4, Χρήστου, Σταμίρης.

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ – ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΠΕΥΚΩΝ 66-56
Τα δεκάλεπτα : 17-9, 39-23, 57-41, 66-56
Διαιτητές: Θεοδώρου-Βασιλόπουλος
Ερμής Λαγκαδά (Κυρούδης): Μήνου 2, Μάρουσιτς 8(2), Τσιρογιάννης 6(1), Νότης 20, Παρίτσης 6, Πλιούκας 8(2), Χριστοδούλου 8, Πιλκόύδης 8.
Μαχητές Πειραματικό Πευκών (Χατζηκυριακίδης): Βογιατζής 8(2), Καραγιαννίδης 10, Παλιαχάνης 2, Μαυρίδης 10(1), Δήμας 3(1), Τσιμίδης 2, Μητσάκης 14(3), Λαζάρου 2, Ελευθεριάδης 5  

Σ.Α.Α.Κ ΑΝΑΤΟΛΙΑ- Γ. Σ ΦΑΡΣΑΛΩΝ 95-80
Τα δεκάλεπτα : 23-15,53-37,77-63,95-80
Διαιτητές :Kατωτικίδης-Παπανικολάου
Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Στεφανίδης 11(3), Αμπατζάς 14(2), Γαλανίδης 12(2),Κάτανος, Κωνσταντινίδης, Ξενιτίδης 8, Κιγμέτογλου 11, Μπρόζος 8(1), Καραποστόλου 31(5), Μουρατίδης
Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 15(1), Χαιρετίδης 5(1),Αναγνωστόπουλος 9(2), Τσιώγκας 11(1),Συνετός, Γκιουλέκας 20(2), Δέσπος 17,Φιλιππόπουλος 3.

ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ – ΓΕΦΥΡΑ 59-74
Τα δεκάλεπτα: 22-29, 39-41, 47-60, 59-74
Διαιτητές: Ευφραιμίδης – Ταρενίδης
Ίκαροι Σερρών (Σίσκος): Κάτος, Σιδερίδης 7 (1), Γεωργιανός 11 (1), Δαλαγκόζης, Κουτσοκώστας, Γκούτζιας, Παπαδόπουλος 11, Καραμπέκης 10 (2), Θολιώτης 10, Φώτογλου 6 (1), Κακιούζης 4.
Γέφυρα (Παράδας): Ψευτόγκας 3 (1), Πουλιανίτης 5 (1), Καταβαίνης 7, Αποστολίδης 24 (4), Ζιάκας 14 (4), Κουτουξίδης 11 (2), Καραγιαννάκης, Κοτσάνος 4, Σώμος 4, Παπαδόπουλος 2.  

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ 82-76

Τα δεκαλεπτα: 13-12, 27-28, 46-51, 70-70, (παρ.) 82-76

Διαιτητές: Τσουμαχίδης-Γεωργούλης

ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Γιάννης Σοφογιάννης) : Στογίλκοβιτς, Ρούζιος 17 (5), Τριανταφυλλίδης, Πάππος 3 (1), Κατσαρές 18 (3), Παπανικολάου 2, Μαντζούκας, Παπαργυρόπουλος 10, Ψυχούλης, Αργύρης, Τεπετίδης 19 (4), Ολύμπιος 13 (3)

Η βαθμολογία (σε 29 αγώνες):
1. Ανατόλια (26-3) 55
2. Αγρίνιο (20-9) 49
————————————–
3. Ελευθερούπολη (20-9) 49
4. Φίλιππος Βέροιας (18-11) 47
5. Ερμής Λαγκαδά (16-13) 45
6. ΧΑΝΘ (16-13) 45
7. Μαχητές Πειραματικό Πευκών (15-14) 44
8. Έσπερος Λαμίας (14-15) 43
9. Χαλκηδόνα/Προποντίς (14-15) 43
10. Γέφυρα (12-17) 41
11. Φάρσαλα (12-17) 41
12. Στρατώνι (12-17) 41
————————————–
13. Νίκη Βόλου (12-17) 41
14. Ίκαροι Σερρών (10-19) 39
15. Φαίακας Κέρκυρας (10-19) 39
16. Μακεδονικός (5-24) 34

Η επόμενη αγωνιστική (30η, 19/05)
Γέφυρα – ΧΑΝΘ
Φαίακας Κέρκυρας – Ίκαροι Σερρών
Φίλιππος Βέροιας – Ελευθερούπολη
Αγρίνιο – Ανατόλια
Φάρσαλα – Ερμής Λαγκαδά
Μαχητές Πειραματικό – Χαλκηδόνα
Νίκη Βόλου – Έσπερος Λαμίας
Μακεδονικός – Στρατώνι  

http://www.basket.gr/eidhseis/10030-v-ethniki-andron-29i-agonistiki-apotelesmata-vathmologies-agones

Share this article with friends